Stage 6

-  

Classifications 2021 after the stage 6

Fr. 07/05 | Stage 6 | 152.6km | Kigali (Rond Point KBC) > Kigali (Mont Kigali)

Stage classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 ROLLAND Pierre 51 B&B HOTELS P/B KTM 03h46'03"
2 VUILLERMOZ Alexis 21 TOTAL DIRECT ENERGIE 03h46'53"
3 VAN ENGELEN Adne 105 BIKE AID 03h48'39"
4 TEUGELS Lennert 122 TARTELETTO - ISOREX 03h48'48"
5 RODRIGUEZ MARTIN Cristian 25 TOTAL DIRECT ENERGIE 03h49'03"
6 PICCOLI James 91 ISRAEL START-UP NATION 03h49'08"
7 BOILEAU Alan 52 B&B HOTELS P/B KTM 03h49'10"
8 RESTREPO VALENCIA Jhonatan 61 ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 03h49'14"
9 PACHER Quentin 55 B&B HOTELS P/B KTM 03h49'34"
10 ZERAI Nahom 2 ERITREA 03h49'34"

General classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 RODRIGUEZ MARTIN Cristian 25 TOTAL DIRECT ENERGIE 20h38'10"
2 PICCOLI James 91 ISRAEL START-UP NATION 20h38'17"
3 RESTREPO VALENCIA Jhonatan 61 ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 20h38'23"
4 PACHER Quentin 55 B&B HOTELS P/B KTM 20h38'43"
5 BOILEAU Alan 52 B&B HOTELS P/B KTM 20h38'46"
6 HOEHN Alex 145 WILDLIFE GENERATION PRO 20h38'53"
7 ZERAI Nahom 2 ERITREA 20h38'57"
8 SEVILLA RIVERA Oscar Miguel 31 TEAM MEDELLIN - EPM 20h39'01"
9 QUINTERO NOREÑA Carlos Julian 72 TERENGGANU CYCLING TEAM 20h39'06"
10 VUILLERMOZ Alexis 21 TOTAL DIRECT ENERGIE 20h39'10"

Mountain classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 TEUGELS Lennert 122 TARTELETTO - ISOREX 54
2 ROLLAND Pierre 51 B&B HOTELS P/B KTM 32
3 MANIZABAYO Eric 45 BENEDICTION IGNITE 26
4 QUINTERO NOREÑA Carlos Julian 72 TERENGGANU CYCLING TEAM 20
5 GOYTOM Tomas 5 ERITREA 19
6 VUILLERMOZ Alexis 21 TOTAL DIRECT ENERGIE 18
7 NSENGIMANA Jean Bosco 12 RWANDA 15
8 BYUKUSENGE Patrick 42 BENEDICTION IGNITE 15
9 VAN ENGELEN Adne 105 BIKE AID 15
10 BOILEAU Alan 52 B&B HOTELS P/B KTM 11

Sprints classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 TEUGELS Lennert 122 TARTELETTO - ISOREX 26
2 GOYTOM Tomas 5 ERITREA 12
3 GOEMAN Andreas 124 TARTELETTO - ISOREX 8
4 SUAZA ARANGO Bernardo Albeiro 34 TEAM MEDELLIN - EPM 6
5 ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso 33 TEAM MEDELLIN - EPM 5
6 ROLLAND Pierre 51 B&B HOTELS P/B KTM 4
7 MANIZABAYO Eric 45 BENEDICTION IGNITE 4
8 HOLLER Nikodemus 101 BIKE AID 4
9 TEWELDE Mehari 4 ERITREA 2
10 GAUTIER Cyril 53 B&B HOTELS P/B KTM 2

Best Young general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 BOILEAU Alan 52 B&B HOTELS P/B KTM 20h38'46"
2 ZERAI Nahom 2 ERITREA 20h38'57"
3 ORMISTON Callum 134 PROTOUCH 20h41'11"
4 UMBA LOPEZ Abner Santiago 64 ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 20h41'14"
5 BERGSTRÖM FRISK Erik 104 BIKE AID 20h41'26"
6 TEWELDE Mehari 4 ERITREA 20h46'26"
7 MUHOZA Eric 15 RWANDA 20h48'08"
8 FERRON Valentin 23 TOTAL DIRECT ENERGIE 20h50'06"
9 NSENGIYUMVA Shem 113 SKOL ADRIEN CYCLING ACADEMY 20h52'30"
10 GOEMAN Andreas 124 TARTELETTO - ISOREX 20h52'38"

Best African general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 ZERAI Nahom 2 ERITREA 20h38'57"
2 MAIN Kent 131 PROTOUCH 20h39'48"
3 ORMISTON Callum 134 PROTOUCH 20h41'11"
4 EYOB Metkel 71 TERENGGANU CYCLING TEAM 20h42'10"
5 TEWELDE Mehari 4 ERITREA 20h46'26"
6 MUHOZA Eric 15 RWANDA 20h48'08"
7 LAGAB Azzedine 81 ALGERIE 20h48'24"
8 MANIZABAYO Eric 45 BENEDICTION IGNITE 20h51'10"
9 NSENGIMANA Jean Bosco 12 RWANDA 20h51'10"
10 NSENGIYUMVA Shem 113 SKOL ADRIEN CYCLING ACADEMY 20h52'30"

Team classification

Rank Team Times Gap
1 B&B HOTELS P/B KTM 61h51'47"
2 TOTAL DIRECT ENERGIE 61h55'44" 03'57"
3 TEAM MEDELLIN - EPM 62h01'59" 10'12"
4 ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 62h04'04" 12'17"
5 BIKE AID 62h12'15" 20'28"
6 TARTELETTO - ISOREX 62h12'54" 21'07"
7 TERENGGANU CYCLING TEAM 62h16'47" 25'00"
8 ERITREA 62h18'09" 26'22"
9 RWANDA 62h23'25" 31'38"
10 PROTOUCH 62h23'54" 32'07"
✓✓✓ STAGE 6: CLICK HERE FOR FULL RESULTS