Stage 2

-  

Classifications 2022 after the stage 2

Mo. 21/02 | Stage 2 | 148.3km | Kigali > Rwamagana

Stage classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 DUJARDIN Sandy 3 TOTAL ENERGIES 03h28'25"
2 LAURANCE Axel 54 B&B HOTELS - KTM 03h28'25"
3 RESTREPO VALENCIA Jhonatan 33 DRONE HOPPER - ANDRONI 03h28'25"
4 MULUEBERHAN Henok 91 BIKE AID 03h28'25"
5 UHIRIWE Byiza Renus 11 RWANDA 03h28'25"
6 NIELSEN Andreas Stokbro 144 TEAM COOP 03h28'25"
7 BENDIXEN Louis 145 TEAM COOP 03h28'25"
8 DONALDSON Robert 72 GRANDE-BRETAGNE 03h28'25"
9 MCGILL Scott 65 WILDLIFE GENERATION PRO 03h28'25"
10 MAT AMIN Mohd Shahrul 153 TERENGGANU POLYGON CY 03h28'25"

General classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 GENIEZ Alexandre 1 TOTAL ENERGIES 03h33'06"
2 RESTREPO VALENCIA Jhonatan 33 DRONE HOPPER - ANDRONI 03h33'12"
3 DUJARDIN Sandy 3 TOTAL ENERGIES 03h33'13"
4 DREGE André 142 TEAM COOP 03h33'15"
5 LAURANCE Axel 54 B&B HOTELS - KTM 03h33'15"
6 HAYTER Leo 71 GRANDE-BRETAGNE 03h33'16"
7 MACKELLAR Alastair 23 ISRAEL - PREMIER TECH 03h33'18"
8 GOLDSTEIN Omer 21 ISRAEL - PREMIER TECH 03h33'20"
9 DONALDSON Robert 72 GRANDE-BRETAGNE 03h33'21"
10 NIELSEN Andreas Stokbro 144 TEAM COOP 03h33'21"

Mountain classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 SABBAHI El Houcaine 165 MAROC 6
2 HAYTER Leo 71 GRANDE-BRETAGNE 2

Sprints classification

Rank Rider Rider no. Team Points
1 SABBAHI El Houcaine 165 MAROC 8
2 STOCKMAN Abram 171 SARIS ROUVY SAUERLAND T 3
3 MAATOUGUI Nasr Eddine 164 MAROC 2
4 HAYTER Leo 71 GRANDE-BRETAGNE 1

Best Young general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 DREGE André 142 TEAM COOP 03h33'15"
2 LAURANCE Axel 54 B&B HOTELS - KTM 03h33'15"
3 HAYTER Leo 71 GRANDE-BRETAGNE 03h33'16"
4 MACKELLAR Alastair 23 ISRAEL - PREMIER TECH 03h33'18"
5 DONALDSON Robert 72 GRANDE-BRETAGNE 03h33'21"
6 BROUGH Jack 75 GRANDE-BRETAGNE 03h33'22"
7 TESFAZION Natnael 31 DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI 03h33'25"
8 UHIRIWE Byiza Renus 11 RWANDA 03h33'26"
9 KNOLLE Jon 174 SARIS ROUVY SAUERLAND TEAM 03h33'28"
10 MUHOZA Eric 12 RWANDA 03h33'30"

Best African general classification

Rank Rider Rider no. Team Times
1 MAIN Kent 133 PROTOUCH 03h33'23"
2 TESFAZION Natnael 31 DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI 03h33'25"
3 UHIRIWE Byiza Renus 11 RWANDA 03h33'26"
4 HAKIZIMANA Seth 13 RWANDA 03h33'28"
5 MUHOZA Eric 12 RWANDA 03h33'30"
6 ORMISTON Callum 134 PROTOUCH 03h33'31"
7 MULUEBERHAN Henok 91 BIKE AID 03h33'32"
8 MUGISHA Moise 132 PROTOUCH 03h33'32"
9 IRADUKUNDA Emmanuel 15 RWANDA 03h33'33"
10 ED DOGHMY Achraf 161 MAROC 03h33'33"

Team classification

Rank Team Times Gap
1 TOTAL ENERGIES 10h39'41"
2 TEAM COOP 10h39'58" 17"
3 B&B HOTELS - KTM 10h39'58" 17"
4 GRANDE-BRETAGNE 10h39'59" 18"
5 DRONE HOPPER - ANDRONI GIOCATTOLI 10h40'08" 27"
6 ISRAEL - PREMIER TECH 10h40'08" 27"
7 RWANDA 10h40'24" 43"
8 PROTOUCH 10h40'26" 45"
9 SARIS ROUVY SAUERLAND TEAM 10h40'29" 48"
10 TARTELETTO - ISOREX 10h40'29" 48"
✓✓✓ STAGE 2: CLICK HERE FOR FULL RESULTS